Mobil

Tablet alırken dikkat etmemiz gerekenler

tablet-alirken-dikkat-etGünümüzde herkesin tablet kullanımı için iyi bir sebebi var. Kimi eğitim, kimi iş, kimi oyun, kimi sosyal medya, kimi… Bu kimseleri çoğaltmamız pek tabii ki mümkün.
Ancak sebebine uygun tablet seçimi yapabilme aşaması bir o kadar zor. Zira piyasada çok fazla markanın bulunduğunu ve bu nedenle aralarında seçim yapmanın bir o kadar zor olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Daha sonra pişman olmamanız için satın alma aşamasında isteklerinizi karşılayacak kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor. Sizlerle adım adım bazı ipuçlarını paylaşacağım ve umarım seçim yapmanızda biraz da olsa katkım olur.

 

{slider=Hangi işletim sistemini kullanıyor? }

Tabletlere yönelik çeşitli işletim sistemleri bulunuyor olsa da bunlardan en popüler olanlar: iOS, Android, Windows

ipad-miniiOS: Sade, hızlı ve kolay
Apple iOS halen iPad, iPhone ve iPod Touch”da kullanılan gelişmiş ve güçlü bir mobil işletim sistemi. Pürüzsüz tasarımı, düşük tepkime süresi, açık seçik menü yapısı ve yığınla uygulama öne çıkan özellikleri.
Eğer çeşitlilik ve satın alma özgürlüğü noktalarında kısıtlamaları önemsemiyorsanız iOS kullanan bir mobil cihaz sizin için uygun olabilir.

 

google-nexus-7Google Android: Esnek ve açık…
Android”in en büyük avantajı özgürlük: Google Play Store üzerinden satılmayan uygulamaları farklı kaynaklardan indirebilir ve yükleyebilirsiniz. Ama bu esneklik ve açıklık bazı dezavantajları da beraberinde getiriyor. Google uygulamaları kontrol etmiyor sadece kullanıcı şikâyetlerine karşılık veriyor. Bu nedenle son zamanlarda virüslü uygulamalar piyasaya sızmayı başardı.
Eğer işletim sisteminizi en ufak ayrıntısına kadar özelleştirmek istiyorsanız Android aradığınız işletim sistemi.

windows tabletMicrosoft Windows 8 ve RT
Tile özelliği sayesinde işletim sistemi mobil cihazlarda kullanılabiliyor; çabuk ve kesin komut verilebiliyor. Ayrıca Windows 8 tablet sürümüne özel bir ek yapıldı: Windows RT.
Windows 8, PC ya da dizüstü bilgisayarınızda kullandığınız programları kullanma avantajı sunsa da bunlar henüz dokunmatik kontrol için optimize edilmiş değiller.

{/slider}

{slider=Tablet Bilgisayarınızın İşlemcisi}

Akıllı cep telefonlarında olduğu gibi tablet bilgisayarlarda da işlemci tercihi büyük önem taşırken, RAM kapasitesinin de yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Tablet bilgisayarlarda verim sağlamak istiyorsanız, çoğunlukla iki veya dört çekirdekli işlemci modellerine sahip tabletleri tercih etmenizi öneririm {/slider}

{slider=Dokunmatik hassasiyeti ve çözünürlük}
Ekran dokunmatiği kötü olan bir tablet sizi sinir etmekten başka işe yaramayacaktır. Dokunmatik bir telefon kullanmakta ve dokunmatik tecrübeniz var ise bunu daha iyi anlayabilirsiniz. Hassasiyeti iyi olan ekranlarda, ekrana yalnızca parmağınızı değdirerek işlem yapabilirken, dokunmatiği kötü bir tablette ekrana bastırmak ve dokunuşlarınızı seri bir şekilde algılamamak gibi sorunlar yaşarsınız.
Çözünürlük ise ekranın görüntü kalitesidir. Resimler videolar ve diğer tüm görsel öğelerin net ve gerçeğe yakın olmasını dilerseniz çözünürlüğü yüksek bir tablet alınız. Görüntü kalitesi ve çözünürlük kötü olan bir ekrana çok yakından baktığınız da, ekran resimi veya herhangi bir görsel öğeni nokta nokta olduğunu görebilirsiniz. Eğer o noktacıkları görmekte her ne kadar zorlanıyorsanız, çözünürlük ve ekran kalitesi o kadar iyi demektir.
{/slider}

{slider=Bağlantı tercihlerine dikkat edin}

Wi-Fi destekli modeller sadece yakın alanda bir modem bulunduğu taktirde internete bağlanabilirken, 3G yada 4G destekli modellerde ise her alanda her yerde internete bağlanabilirsiniz. Bu yüzden çoğunlukla 3G ve 4G destekli modelleri tercih etmenizi öneririm
{/slider}

{slider=Hafıza Boyutu (Bellek Kapasitesi) }
Tablet bilgisayarlardaki en önemli detaylardan birisi harici hafıza kartı yardımıyla dahili tabletin hafızasının arttırılabilmesi olarak karşımıza çıkarken, bu özelliğe önem vermiyorsanız da cihazının rahatça çalışabilmesi için yüksek hafızalı modelleri tercih etmelisiniz. {/slider}

{slider=Tasarımına, inceliğine ve hafifliğine dikkat edin}
Tablet bilgisayarınızı uzun süreli kullanmak istiyorsanız, şık bir tasarımının olması buna çok büyük etkendir. Tabletinizin ince ve hafif olması da onu rahat kullanmanız adına büyük önem taşırken, kesinlikle bu detayı da gözden geçirmelisiniz. {/slider}

{slider=Ve tabii ki fiyat …}
Tüketicinin en önemli kriterlerinden biri de elbette tabletin fiyatıdır. Size içten tavsiyem, kaliteli bir tabletin fiyatı çok düşük olmayacağından ihtiyaçlarınız ve beklentilerinizi de hesaba katarak bir fiyat aralığı seçmeniz ve bu arada adını sanını duymadığınız, üreticisi güven vermeyen, televizyon kanallarında yarım saat boyunca ballandıra ballandıra anlatılan tabletler konusunda biraz kuşkulu davranmanız.
{/slider}

{slider=Ucuz ve çakma tabletlere kanmayın}
İçindeki uygulamaları bile sanki ekstra özellikmiş gibi sunan, şarj cihazını dahi sanki bir hediyeymiş gibi anlatan reklamlara dikkat etmelisiniz. Fiyat avantajı elde etmek uğruna “çakma” tabletlere kanmayın. Birkaç ay kullandıktan sonra kenara kaldıracağınız tablet yerine, birkaç katı para verip yıllarca kullanacağınız tablet almanız hayrınıza olacaktır.
{/slider}

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu