Mobil

BTK Mobil Hat Sorgulama

btk-hat-sorgulamaBilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 2 Ocak tarihinden itibaren ‘İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti’ni başlattı. Sistem başkaları tarafından kimlik bilgileri kullanılarak, kendilerinden habersiz cep telefonu alınıp alınmadığını merak edenlere hizmet ediyor. Bilginiz dışında açılan cep telefonu hatlarını bu sistemle öğrenip iptalini sağlayabiliyorsunuz. BTK’nın bu hizmetine kısa bir süre içersinde sisteme 1 milyondan fazla kişi giriş yaptı.

Hat sorgulama sisteminden yüzbinler yararlandı
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) internet sitesinden 10 gün içinde 364 bin 610 kişi, haberi olmadan adına kayıtlı cep telefonu olup olmadığını sorguladı. Bir vatandaş, haberi olmadan adına kaydettirilen 265 cep telefonu hattının tanımadığı kişilerce kullanıldığını öğrendi. Hat sorgulama sistemi sayesinde 12 bin 133 kişi, adlarına 10’dan fazla hat açıldığını öğrenirken 21 binden fazla kişinin üzerinde 5 ve daha fazla telefon  hattının kayıtlı olduğu belirlendi.

Sorgulama nasıl yapılıyor?

BTK’nın internet sayfasında açılan hat sorgulama bölümünden, kimlik numaralarınızla adınıza başka hat açılıp açılmadığını öğrenebiliyorsunuz. Bu hatlarla ilgili şikayetlerinizi de GSM operatörlerinizi arayarak iptal ettirebiliyorsunuz.

HAT SORGULA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu