Yazılım

PC’nizi temizlemenin zamanı

pc-temizleme-zamanGereksiz programları ve web tarayıcısı eklentilerini kaldırarak başlayabilirsiniz. Masaüstü ve laptop’larınızdaki çok az kullandığınız veya hiç kullanmadığınız programları, mobil cihazınızdaki unutulmuş uygulamaları kaldırın.

Kayıt defterinizi, belge listelerini, web tarayıcı ön-belleklerini CCleaner gibi ücretsiz bir araçla temizleyin.

PC, Mac, Android ve iOS’ta işletim sisteminizin güncel olduğundan emin olun. Mobil cihazlarda tüm uygulamalarınızı güncelleyin.

{slider=Güvenliği artırın}

İşletim sisteminizi biraz düzenledikten ve performansınızı iyileştirdikten sonra sıra güvenliği gözden geçirmeye geldi. AVG, Norton, Vipre, Kaspkersky gibi bir antivirüs hizmetinden faydalanarak sisteminizi tam olarak tarayın.

Android’li cebinizde Avast ve AVG’nin güvenlik uygulamalarını kullanabilir, cihazınızı virüslere karşı tarayabilirsiniz.

Parola listenizi birbirinin aynısı veya tahmin etmesi kolay parolalara karşı gözden geçirmenizde de fayda var.

{/slider}

{slider=Yedekleyin}

Beklenmedik gelişmelere karşı sisteminizi korumak için onu yedeklemelisiniz. Aile fotoğraflarınızı, belgelerinizi, videolarınızı ve diğer  nemlidosyalarınızı harici bir depolama biriminde yedeklediğinizden emin olun.

Yangın gibi afetlere karşı Dropbox gibi çevrimiçi depolama hizmetlerinden faydalanmayı da düşünebilirsiniz.

{/slider}

{slider=Fiziksel temizlik}

Monitörünüzü nemli bir bez parçası ile silin, farenizin altında biriken toz katmanını kazıyıp atın. Masaüstü PC’nizin ve laptop’unuzun dışını da silin. Masaüstü PC’nizin klavyesini ters çevirip sallayarak içindeki kırıntıları dökün veya bir elektrikli süpürgeden faydalanın. Bir miktar sabunlu su ile klavyeniz üzerindeki yağ tabakasını temizleyin. Masaüstü PC’niz varsa, kasanızı açıp tozları alabilirsiniz
{/slider}

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu