Donanım

Google’dan TV’lere Kablosuz Görüntü Aktarma Cihazı: Chromecast

Google Chromecast TV

Google Chromecast Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Google’ın Android 4.3 etkinliğinde dikkat çeken diğer bir lansman akıllı televizyon aparatı oldu. Özellikle Çinli üreticilerin adeta istila ettiği Android işletim sistemli taşınabilir akıllı televizyon aparatı segmentine Google farklı bir açıdan yaklaşıyor.

Yıllardır düşük satış grafiğine rağmen yılmadan beslemeye devam ettiği Chrome işletim sistemini televizyonlara da getirmeye karar veren Google, Chromecast adındaki akıllı TV aparatını tanıttı.

Chromecast Android tabanlı akıllı telefon ve tabletler, iPhone, iPad, Chrome for Mac ve Chrome for Windows ile uyumlu bir şekilde çalışıyor. Chromecast ile cihazınız aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğu takdirde cihazdan açtığınız videolar direkt olarak televizyon ekranına aktarılmış oluyor. Özellikle YouTube ve Netflix üzerinden izlenen  videolar böylelikle daha iyi bir görüntü kalitesiyle sanki herhangi bir televizyon kanalında izliyormuşsunuz gibi karşınıza çıkmış oluyor.

Bunun için görsel içerik uygulamalarının Chromecast için optimize edilmiş olması gerekiyor. Uyumlu uygulama içerisinde Cast butonu ortaya çıkıyor ve buna tıklandığında görüntüyü aktarmaya başlıyor. YouTube, Netflix ve Google Music gibi uygulamalar şu anda optimize edilmiş durumda ve daha fazlası yolda.

Google, Chromecast’in satış fiyatını 35 $ olarak açıkladı. Google Play, Best Buy ve Amazon gibi sitelerde online olarak satışa çıkan cihazın Türkiye’ye ne zaman geleceği ise henüz belli değil. Ancak Google cihazın uluslararası sevkiyatına en kısa sürede başlayacaklarını söylüyor.

 

Video

Başa dön tuşu